Opublikowano 2 komentarze

Świeczka ze zużytego oleju – bardzo proste DIY

jak zrobić świecę z oleju

Nie będę rozpisywać się o tym, że zużyty olej jest odpadem problemowym. W żadnym wypadku nie należy go wylewać do kanalizacji, można po pierwsze narobić sobie problemu, bo olej dosłownie zalepia światło rury powodując zatory, co ważniejsze oczyszczanie wody z z takich resztek jest problemowe – nie róbmy tego.

Właściciele kompostowników przydomowych powinni także pamiętać o tym, że zużytego oleju nie należy w żadnym wypadku zakopywać, wlewać do kompostu, zwyczajnie wprowadzać do gleby.

W zależności od tego gdzie mieszkamy istnieją sposoby na utylizację zużytego oleju. Możemy takie zlewki oddać do utylizacji wyspecjalizowanej firmie zajmującej się przetwarzaniem tego typu odpadów – jest jednak rozwiązanie najczęściej dla punktów gastronomicznych i osób, które oleju maja już pewną ilość.

Możemy także w zależności od miejsca zamieszkania oddać taki odpad do punktu zbiórki selektywnej. Każdy niestety musi na własną rękę dokonać takiego researchu utylizacyjnego, gdzie i ile może w swoim miejscu zamieszkania w możliwie przystępnych cenach, czy na przystępnych warunkach oddać takiego odpadu.

Przyznam że u mnie te ilości są bardzo małe, nie smażymy zbyt często, raczej okazjonalnie. Dlatego też tego oleju nie zbiera się specjalnie dużo. Mimo to, słoik ze zlewkami gdzieś tam zawsze stoi.

PROSZEK DO PRODUKCJI ŚWIEC ZE ZUŻYTEGO OLEJU

Trafiłam kiedyś na proszek do domowej produkcji świec ze zużytego oleju. Niestety drogi, jakoś nie do końca ten pomysł przypadł mi do gustu, zaczęłam więc kombinować. Spodziewam się, że ten zagadkowy proszek ( składu nie znajdziecie w internecie) daje wspaniałe rezultaty, ale powiem wam, że względnie tanio można samodzielnie świece stworzyć i EUREKA – palą się, wyglądają jako/tako :). Pewnie jak się bardziej przyłożycie wyjdzie lepiej  i estetyczniej – ja nie skupiałam się na tej stronie – chodziło mi o funkcjonalność.

JAK SAMODZIELNIE WYKONAĆ ŚWIECĘ ZE ZUŻYTEGO OLEJU

W pierwszy kroku potrzebujesz zużyty olej. W internecie znajdziecie kilka sposób na jego filtrowanie, w zależności od tego co tam było na nim smażone. Mój zwykle gdy odstoi klaruje się samoistnie. Po prostu nie korzystam z tej najniższej warstwy w której pływają faflunty*.

*FAFLUNT – niezidentyfikowana cząsteczka pływająca w zużytym oleju

W drugim kroku potrzebujesz STEARYNĘ. Ja zamówiłam zdaje się na allegro worek z gratisowymi knotami (tak będą potrzebne).

co zrobić z olejem

zużyty olej od smażenia

Czyli:

– zużyty olej
– stearynę w proszku
– knot do świecy
– olejek zapachowy (opcjonalnie)
– jakiś garnuszek do topienia tego wszystkiego
– formę do odlewu

świeca z oleju

Teraz tak: forma do odlewu. Początkowo robiłam tylko świece w szkle. Po prostu lałam tę mieszankę do słoiczków i to finalnie była moja świeca. Słoiczki, szklanki, co tam miałam na ten cel na wylocie. Fajne bo nie brudzi i nawet jak nie traficie z proporcją to się nie rozleci, choć trudno o to raczej, nawet postępując jak ja – czyli na oko.

Później korzystałam z przeciętych butelek plastikowych. Odcinałam połowę i do takiej formy wlewałam. Taki zabieg umożliwia wyjęcie świecy, choć czasem – najczęściej 🙂 butelkę trzeba poświęcić.

WYKONANIE

To skoro już wszystko mamy to mieszamy. Proporcja 1:1, na oko. Stearyny do oleju. Czyli odmierzamy sobie w zależności od tego jaką tę święcę potrzebujemy, czy jaką mamy formę i dajemy tyle samo oleju i tyle samo stearyny. To wszystko podgrzewamy na małym ogniu, czekamy aż stearyna całkowicie się rozpuści. I w zasadzie gotowe.

jak zrobić świecę

Teraz bierzemy naszą formę, warto poczekać chwilkę żeby nie było zbyt gorące i dodajemy olejek zapachowy. W formie umieszczamy knot i zalewamy. Żeby knot nie opadał kładę zawsze na górze kredkę i opieram go o nią, wtedy w miarę prosto zastyga. No i odstawiamy, najlepiej w chodne miejsce. Jak stężeje – jest gotowe.

Wyjmujecie z formy lub zostawiacie w szkle, docinacie knot i gotowe.

świeca z oleju

Raz dodałam do tej mieszanki barwnik spożywczy w proszku, ale się nie rozpuścił. Jeśli wam uda się jakoś tę mieszankę zabarwić to dajcie znać – chętnie poznam sposób.

Pewnie można wsypać do formy ziarenka kawy albo jakieś muszle – nie próbowałam, ale kto wie, może będzie ładniej.

Pali się fajnie i nie kopci Nie ma jakiejś zabójczej mocy rażenia ale nie odstaje od świeczek które gdzieś tam miałam – choć nie jestem wyjadaczem tematu.

jak zrobić świecę z oleju

POWODZENIA! 🙂

To także fajny sposób na wkłady do zniczy – sprawdzone, palą się długoooo.

2 komentarze do: “Świeczka ze zużytego oleju – bardzo proste DIY

  1. Zabarwić takie świece w trakcie robienia można dodając do wosku trochę kredki woskowej

    1. O proszę, muszę spróbować. Dzięki za tip.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *